Diş İmplantı – İmplantoloji

bodrum implant diş hekimi

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı, herhangi bir sebeple kayıp olan diş veya dişlerin yerine yerleştirilen titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir. Titanyumun kemik ile bağlanması çok güçlü ve başarılıdır. Doku uyumluluğu çok yüksek olmasından dolayı implantlarda titanyum kullanılmaktadır. Eksik diş veya dişlerin yerine cerrahi işlemle yerleştirilir.

Diş İmplantı Hangi Durumlarda Yapılır?

Çürük, travma gibi herhangi bir sebeple bir veya daha fazla sayıda diş kaybında İmplant uygulanabilir. Diş kayıplarında, değişen kapanışa bağlı olarak eklemlerde problemler, çiğneme ve konuşma bozuklukları oluşur. Uzun süreli diş eksikliklerinde çene kemiğinde erimeler başlar. Diş çekiminden sonra implant uygulandığında, çene kemiği erimeleri durdurulur. 
Diş eksikliklerinde,  hareketli protez (takıp çıkarılan protez) veya porselen köprü (sabit protez)’e alternatif olarak implant tercih edilir. Veya tamamen dişsiz ağızlarda, yapılacak implantlarla, sabit protez kullanılabilir. 
Yine dişsiz ağızlarda, çene kemiklerinde erimelere bağlı olarak takıp çıkarılan protezlerin kullanımı zorlaşır. Bu protezlerin ağızda oynamasını engellemek amacı ile de implant tercih edilir.

Diş İmplantı Uygulaması Şartları Nelerdir?​

 İmplant uygulanmasında öncelikle diabet hastalarında dikkatli olunmalıdır. Düzenli kontrollerini yaptıran ve doktor kontrolü altındaki hastalara rahatlıkla implant uygulanır. Ancak düzenli kontrollerini yaptırmayan hastalarda iyileşme süreci uzun olur. 
Yoğun sigara içen hastalarda da iyileşme süreci uzun olur veya tedavi başarısız olur. Bu nedenle bu hastaların tedavi öncesinde sigarayı bırakmaları önerilir. 
Kemik hastalığı olan, devamlı ilaç kullanan hastalarda doktor kontrolünde implant tedavisi yapılır. 
Yüksek tansiyon, otoimmün hastalığı olanlarda doktor kontrolü altında implant uygulaması yapılmaktadır.
Kemik gelişimini tamamlamamış hastalarda implant uygulaması yapılmaz.

Diş İmplantı Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • Kaybedilen dişlerin yerine sabit dişlere sahip olunmaktadır.
  • İmplant yapımında uygun şartlar sağlandığı takdirde, uzun seneler boyunca implant dişler sıkıntısız kullanılmaktadır. En önemli kullanım şartı, hastanın ağız bakımını düzenli yapması ve ağız hijyeninin çok iyi olmasıdır.
  • Diş çekiminden sonra, bu bölgenin uzun süre boş bırakılması, bu bölgede fonksiyon olmadığı için, kemik erimesi başlayacaktır. Bu bölgeye yapılan implant, kemik erimesini durduracaktır. Yani, kemiğin korunması implant sayesinde elde edilen avantajdır.

Diş İmplantı Nasıl Uygulanır?​

İmplant tedavisinin başarısı için dişetlerinin sağlığı çok önemlidir ve öncesinde dişeti tedavisi yapılmış olmalıdır.  Kullanılacak implantların farklı boy ve genişlikleri bulunmaktadır. İmplant yerleştirilecek bölgedeki kemik ölçümlerine göre, uygun implant seçilir. Lokal anestezi ile kemikte yer hazırlanan yere implant yerleştirilir. Eğer implant yapılacak bölgede kemik yeterli değilse yapay kemik (kemik grefti) yerleştirilir. Kemik yapısı uygun ve sistemin rahatsızlığı olmayan hastalarda, gerektiği kadar sayıda ve güvenle uygulanabilir.

Diş İmplantı Yerleştirildikten Sonraki Aşama Nedir?

İmplantlar yerleştirildikten sonra 1-3 ay beklenir. Bu bekleme süresi osseointegrasyonun (implantı kemik ile tam birleşmesi) sağlanması içindir. Bu bekleme süresince implantların üzerine aşırı yük gelmemesine özen göstermelidir.  Bu sürenin sonunda implantlar artık gerçek diş kökünün yerini almış pozisyondadır. İmplantların üzeri açılarak, yapılacak protezlerin yapıştırılacağı parçalar implant takılır. Ve ölçüleri alınarak protez yapımına geçilir. Yapılacak protezler, hekiminizin uygun gördüğü şekilde ya sabit porselen protezlerdir. Veya kemik yetersizliğinden dolayı sağlıklı kullanılamayan hareketli protezler implantların üzerine geçirilerek adaptasyon sağlanır.

İMPLANT ÜSTÜ PROTEZ ÇEŞİTLERİ

Tek Diş Eksikliğinde İmplant Uygulaması

Tek diş eksikliklerinde, geleneksel uygulama, porselen köprü protezleridir. Bu protezlerin amacı, kaybedilen dişin boşluğunun doldurulmasıdır. Fakat bu protezlerin yapımında, boşluğun her iki yanındaki dişlerin aşındırılarak küçültülmesi gerekmektedir. İmplant tedavisinde ise boşluğa yerleştirilen implant ile diğer dişler korunmuş olur. Ve tek implantı üzerine yapılacak tek porselen kron ile kaybedilen dişin fonksiyon ve estetiği tekrar sağlanmış olur.

Birden Fazla Diş Eksikliklerinde İmplant Uygulamaları Nelerdir?

İmplant üstü protezler ile hiçbir sağlıklı dişe zarar vermeden, eksik dişlerin boşlukları doldurulmuş olur. İmplant üstü sabit protezler, metal veya zirkon destekli porselen köprüler olabilir.

İmplant Üstü Hareketli Protezler

Alt ve üst çenede bazı durumlarda sabit protez yapabilmek için gerekli sayıda implant yerleştirilemediği durumlarda, implant üstü hareketli protezler yapılır. Özellikle alt çene kemiği yetersizliğinde, hareketli protez tutuculuğunu sağlamak imkansız hale gelir. Bu durumda, yapılacak 3-4 implant ile hareketli protezlerin tutuculuğu sağlanır. Ve daha etkin çiğneme yapılabilir. Ayrıca çene kemiğine yerleştirilen bu implantlar ile kalan kemik dokusu korunmuş olur. Bu tip hareketli protezleri hasta istediği zaman takıp çıkarabilir.

İmplantlar Yapıldıktan Sonra Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?


İmplantlar, kemik, dişler ve dişetinde oluşacak hastalıklardan direkt olarak etkilenmektedir. Yeterli ve doğru ağız bakımı yapılmadığında, oluşacak dişeti iltihapları, dolayısı ile oluşan kemik kayıpları implant kaybedilmesine sebep olur. Hekiminizin önerdiği şekilde doğru ve yeterli ağız bakımı ile implantlar çok uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılır.