Estetik Kompozit Dolgu

bodrum estetik dolgu hekimi

Estetik kompozit dolgular uzun yıllardır diş hekimliğinde kullanılmaktadır. Direk uygulanırlar. Işınla sertleştiğinden ışınlı dolgu olarak da isimlendirilir.

Çürük, aşınmış, kırılmış dişlerin restorasyonunda, metal ya da amalgam dolguların değiştirilmesinde kullanılır. Diş aralarındaki boşlukları kapatmakta, dişlere şekil vermekte, diş rengini, boyutunu, formunu değiştirip, düzeltmek amacı ile yapılan estetik işlemlerde estetik kompozit (beyaz) dolgu kullanılır.

Estetik kompozit dolgular hem ön hem arka dişlerde uygulanabilir. Çürükler temizlendikten sonra, diş ve kompozit dolgu arasında bağlanmayı sağlayan bonding işlemi yapılır. 

Ön dişlerde oluşan renk sorunlarında, renklenmiş dokunun biraz aşındırılıp, yapılan bonding uygulaması ile dişlere uygun bir renk ile estetik kompozit dolgu yapılmaktadır.

Ön dişlerde kullanılan bonding sistemler oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. İyi bir gülüş elde edebilmek için dişlerin şekli, büyüklüğü, diş ve dişeti arasındaki ilişki çok önemlidir. Ön dişlerde uygulanan bonding sistem ile arzu edilen estetik görüntü tek seansta elde edilebilir. Yapılan estetik dolguların başarılı olması, diş dokularının aynısını taklit edebilen, hastadaki diş rengine en uygun estetik dolgu ve bonding sistemi kullanılması ile mümkündür.