Estetik Porselen Dolgu

bodrum porselen kaplama diş hekimi

Kompozit ve amalgam dolguların eksikliklerini tamamlamak amacı ile geliştirilmiş dolgulardır. Üstün estetik ve dayanıklılığa sahiptir. Dişlerde çürük temizlenmesi sırasında, kalan sağlam diş dokusunun korunması çok önemlidir. Fakat harabiyetin fazla olduğu dişlerde bunu sağlamak mümkün olmayabilir.

İnlay- onlay dolgular, madde kaybı fazla olan dişlerin restorasyonunda ve sağlam diş dokusunun korunmasında uygulanır.

Büyük dolgu gerektiren dişlerde, kompozit ve amalgam dolgu yerine, hem estetik hem de dayanıklı olması nedeni ile inlay- onlay dolgular tercih edilir.

Dolgu yapmak için çürük temizlendikten sonra yeterli diş dokusunun kalmadığı, fakat aynı zamanda dolgu yerine porselen kron yapmak için fazla zarar görmemiş dişlerde uygulanan konservatif  estetik tedavidir. Sağlam diş dokusunu korumak amacı ile geliştirilmiştir. Özellikle arka dişlerin estetik dolgularında, kompozite oranla daha dayanıklı olmasından dolayı, porselen inlay-onlay dolgular tercih edilmektedir. Daha önce zamanlarda çürük temizlendikten sonra yeterli diş dokusu  kalmadığı için dolgu yapılamayan durumlarda porselen kron yapmak gerekiyordu. Tamamen kişiye özel yapılan inlay- onlay dolgularla, hem estetik görünüm hem de sağlam diş dokusu korunarak dişlerin işlevselliği sağlanmaktadır. Kanal tedavisi görmüş, ileri derecede madde kaybına uğramış çürük ve diş dokusu az kalmış dişlerde, madde kaybı nedeniyle komşu dişlerle temasın sağlanamadığı dişlerde, estetik açıdan kötü görünen büyük hacimli dolgularda, çiğneme basıncının çok kuvvetli geldiği dişlerde, inlay- onlay dolgular sağlıklı çözümler sunmaktadır.