Gülüş Tasarımı

gülüş tasarımı diş hekimi bodrum

Gülüş Tasarımı Nedir?

Estetik diş hekimliği denilince, gülüş tasarımı öncelikle düşünülür. Gülüş tasarımı, estetik görünümü bozan dişler, diş etleri hep birlikte değerlendirilerek, hastanın estetik görünümünün sağlanması işlemlerinin bütünüdür. Yani gülüş tasarımı birçok işlemin bir arada uygulanmasıdır.

Gülüş Tasarımının İçerdiği Uygulamalar

Hangi uygulamaların yapılacağı, hastanın ihtiyacına, beklentisine göre belirlenir. Öncelikle, muayene sonrasında, gerekli ise dişeti tedavisi, çekim gereken dişler varsa çekimler, çürük dişlerin tedavileri yapılır. Böylelikle ağız gülüş tasarımı için yapılması gereken uygulamalara hazır hale getirilir. Gülüş tasarımı, kompozit (beyaz) dolgu, dişeti estetiği (gingivoplasti-gingivektomi), porselen lamina ( laminate veneer), zirkonyum porselen kaplama, bleaching (beyazlatma) uygulamaları ile sağlanır.

Gülüş Tasarımı Amacımız

Amacımız, gülüş dizaynı dediğimiz tasarım ile, kişiye özel estetik, ideal gülüş sağlamaktır. Gülüş tasarımı uygulamalarında, kişinin yaşı, cinsiyeti, ten rengi, yüz şekli, dudak şekli, ağız, dudak, yüz uyumu ve hastanın beklentileri göz önüne alınmalıdır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle radyografik ve detaylı ağız içi muayeneleri ile hastanın beklentileri çok dikkatli değerlendirilmelidir. İlk aşamada, yapılması gereken, dişeti ve diş tedavileri tamamlanır. Sağlıklı diş ve dişeti ile hastanın beklentileri de göz önüne alınarak gülüş tasarımı planlamaları yapılır. Öncelikle hastadan ölçü alınarak elde edilen model üzerinde, problemler, beklentiler ve yapılacak tedaviler belirlenir. Planlama yaparken, yüz, dudak şekli, dudak seviyesi, dişleri boyları, dişeti seviyeleri, diş rengi, diş ve dişetlerinin birlikte uyumu dikkatle incelenir, ölçümleri yapılır. Hastanın beklentileri de göz önüne alınarak ideal gülüş  tasarımı planlaması oluşturulur. Bu aşamadan sonra gülüş tasarımının içerdiği uygulamalara geçilir. 
Gerekli görülürse, tedavi esnasında medikal estetik uygulamalarından da faydalanılır.