Pedodonti – Çocuk Diş Hekimliği

bodrum pedodonti diş hekimi
Pedodonti, bebek ve çocuk hastaların ağız ve diş sağlığının korunması, teşhis ve tedavisinden sorumlu diş hekimliği dalıdır.  Pedodonti 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlar. Bebeklik çağından itibaren çocukların ağız- diş sağlığının ve çene- yüz bölgesi gelişiminin takip ve tedavi edilmesi, aynı zamanda koruyucu önlemlerinin de içine alınması pedodonti dalının alanıdır.
Bir yaşından itibaren çocuk dişleri uzmanı ziyaret edilmelidir. Bu ziyaretlerin her 2-3 ayda bir tekrarlanması oldukça yararlı olacaktır. Gerek gece uykuları, gerekse gündü uykularından önce çocuğunuzun dişleri sadece diş fırçası ile temizlenmelidir. Süt dişlerin tümü sürene kadar (2,5-3 yaş) ağız bakımında anne ve baba desteği gerekir.  Süt dişleri 20 tanedir. Süt dişlerinin birinci görevi, çocuğun beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri, kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı dişler için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Bu durumda, yer darlığı, yer darlığına bağlı olarak da çapraşıklıklar oluşmaktadır. Çocuk diş hekimliğinin birinci amacı, dişsel sorunların oluşmasını engelleyecek önlemleri almak ve çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmektir. Bu amaçla uygulanan işlemlere ” Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları” denir.

Yer Tutucular

Çürümeye ve genetik faktörlere bağlı süt dişlerinde kayıplar olabilir. Bu durumda, sürecek daimi dişlerin yerinin korunmasında yer tutucuların rolü oldukça önemlidir. Süt dişlerinde erken kayıp ile yer tutucuların kullanılmaya başlanması ve kalıcı dişler sürene kadar ağızda kalmasına dikkat edilmelidir. Yer tutucular kullanıldığında, süt dişlerinin erken kaybı ile oluşan boşlukların kapanması engellenerek, kalıcı dişlerin düzgün ve sağlıklı bir şekilde sürmesi sağlanır. 
Yer tutucular, hareketli ya da sabit olarak, çocuğunuzdan alınan ölçülerle laboratuvarda hazırlanmaktadır. Ayda bir kez düzenli olarak diş hekiminizde kontrolü yapılmalıdır.

Flor Uygulaması

Çocuklarda hem süt dişlerine hem de daimi dişlere uygulanan yerel flor uygulamaları ile çürük yapıcı mikroorganizmaların oluşturduğu organik asitlere karşı diş minesini dirençli bir hale getirmek amaçlanmaktadır. Bu işlem, mine inorganik yapısı ile flor iyonu arasındaki iyon değişimi ile gerçekleşmektedir.