Zirkonyum Destekli Kron Köprüler

Metal Destekli Porselen Kron Köprü

Zirkonyum destekli porselen kaplamalarda, alt yapı olarak metal yerine zirkonyum alaşımı kullanılır. Zirkonyum kaplamalar doğal dişe çok yakın estetik görünüme sahiptir. Zirkonyum insan vücudu ile %100 uyumludur, allerjik reaksiyona neden olmaz. Hem ışık geçirgenliği özelliğinden dolayı, hem de estetik durması açısından tercih edilmektedir. Günümüzde diş hekimleri daha estetik tedavi yaklaşımları içindedirler. Bu estetik ihtiyaçlar, daha fazla estetik yaklaşım olan zirkonyum alt yapılı dişleri daha sık kullanılmasını gündeme getirmektedir. Beyaz renkli metal olan zirkonyum, zirkonya seramiği haline dönüştürülüp, özel fırınlarda işlenmektedir. Metal desteksiz porselen kaplamalar grubundadır. Zirkonyum, elmas gibi hem güçlü hem de estetik bir maddedir.

Dayanıklılık ve estetik olarak oldukça iyi oldukları için, hem ön hem de arka bölgelerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Zirkonyum, yüksek ısılara, darbelere dayanıklı, hafif, ısı ve elektrik iletmeyen, ışık geçirebilen bir elementtir. Ağızda tat bozukluğuna, diş eti problemine ve ağız kokusuna yol açmayan oldukça sağlıklı materyaldir. Metallere karşı oluşan alerjilere, zirkonyum porselenlerde rastlanmaz. Hem dayanıklı hem de doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir. 
Zirkonyum porselen kaplamalar, ışık geçirgenliği sayesinde daha doğal ve estetik görünümdedirler. Metal destekli porselenler, gri metalin yansımasından ve ışık geçirgenliği olmadığı için, yapay görünürler ve doğal görünümü sunmazlar. Zirkonyum porselen kaplamalar doku dostudur. Özellikle kalitesiz metal porselen kaplamaların toksik etkisi vardır ve metal alerjisi olanlarda alerji gelişebilir. Zirkonyum porselen kaplamalarda, doku uyumluluğu sayesinde alerjik reaksiyon gelişmez. Zirkonyum alt yapıların tasarımı bilgisayar destekli yapıldığı için hata oranı çok düşüktür. Zirkonyum porselen kaplamaların ısı iletimi çok düşük olduğu için, sıcak soğuk hassasiyeti çok düşüktür. Metal destekli porselenlerde ısı iletkenliği fazladır, bu nedenle sıcak soğuk hassasiyeti gelişebilir. Zirkonyum ve metal porselen kaplamalar sağlamlık olarak birbirine çok yakındır. Zirkonyum porselen kaplamalarda, dil etinde renk değişimi olmaz. Metal destekli porselenlerde, diş etinde metalin renginin yansımasından dolayı, gri renklenmeler oluşmaktadır. 
Sonuç olarak, zirkonyum porselen kaplamalardan, hem sağlık, hem estetik açıdan metal porselen kaplamalardan çok daha başarılı sonuçlar ve hasta memnuniyeti elde edilir.